Wczasy

wczasy, wakacje, urlop

  [1]  2  Następna >

WYCIECZKI DŁUŻSZE, pól- i jednodniowe po wyspie Wolin i jej okolicy

19 kwietnia 2013r.

WYCIECZKI DŁUŻSZE, pól- i jednodniowe po wyspie Wolin i jej okolicy Wycieczki te omówione są tylko schematycznie, szczegółów należy szukać w przewodnikach, których tytuły podajemy na końcu książki. Ze względu na duży ruch turystyczny miejscowości: Świnoujście, Wolin i Kamień zostały opisane obszerniej. 12. Na wyspę Uznam i do Świnoujścia koleją, szosą (15 km), lub statkiem. Wyspa Uznam znajduje się na zachód od wyspy Wolin i razem z Wolinem zamyka od północy Zalew Szczeciński. Wyspa ta tylko we wschodniej swej części należy do państwa polskiego (Świnoujście), reszta jest w granicach Niemieckiej Republiki Demokratycznej.


Dziwnów

19 kwietnia 2013r.

Dziwnów Ulicą Prostą idziemy w kierunku centrum miasta. Prowadzi ona przez tereny torfowiskowe podmokłe. Jest to grobla usypana przed 10 wiekami przez Wolinian. I dawniej — podobnie jak obecnie — łączyła ona gród z miastem. Mijamy ponownie tor kolejowy i osiągamy ul. Obrońców Stalingradu — główną przelotową arterię Wolina. Przy tej ulicy jest hotel miejski, gospoda, ratusz z 1881 r. i stacja archeologiczna. Stacja polskich archeologów, prowadzących od 10 lat prace wykopaliskowe, mieści się w domu przy ul. Obrońców Stalingradu 16. Tutaj jest też muzeum, w którym można się zapoznać z ciekawszymi wynikami prac polskich naukowców.


Przez Wisełkę i Kołczewo do Wolina brzegiem Dziwny

19 kwietnia 2013r.

Przez Wisełkę i Kołczewo do Wolina brzegiem Dziwny (ok. 35 km w jedną stronę). Z Międzyzdrojów do Wolina można dojść drogą okrężną przez Wisełkę i Kołczewo oraz Sierosław i Jarzę-bowo. Jest to droga znacznie dłuższa, która nadaje się szczególnie dla turystów kolarzy, wynosi bowiem około 35 km. Znaczną część tej trasy (aż do Sierosławia, tj. około 20 km) można przebyć autobusem kursującym z Międzyzdrojów. Początkowy odcinek trasy (serpentynami szosy w kierunku wsch.) opisany jest w wycieczce nr 5. Na całej swej długości trasa liczy 19 serpentyn. Na 6 km od kąpieliska, po lewej stronie szosy mijamy jezioro Gardno, z którym wiąże się wiele legend.


Statkiem do Podgrodzia

19 kwietnia 2013r.

Statkiem do Podgrodzia — dziecięcego miasteczka (wycieczka całodzienna). Podgrodzie znajduje się koło Nowego Warpna, na południowym brzegu Zalewu Szczecińskiego, przy granicy polsko-nie-mieckiej. Początkowy odcinek podróży statkiem przez Zalew Szczeciński przedstawia się podobnie jak w wycieczce 20. Dalej statek skręca na zachód, w kierunku łączącego się z Zalewem Jeziora Nowowarpieńskiego, które w połowie należy do Polski. Wpływamy na jezioro przez wąski przesmyk: na wschodzie leży Podgrodzie, a na zachodzie osada Stare Warpno — należąca już do NRD. Statek płynie ku południowi, aż do portu w rybackim miasteczku — Nowym Warpnie; do Podgrodzia dociera się pieszo — 4 km ku północy. Powrót znowu z Nowego Warpna (autobus do Szczecina).


BAŁTYK I JEGO DZIEJE

19 kwietnia 2013r.

BAŁTYK I JEGO DZIEJE Bałtyk nie jest morzem wielkim. Obejmuje przestrzeń 406 720 km2, a więc o około 1k więcej niż wynosi obszar naszego kraju. Jest typowym morzem śródziemnym, otoczonym z wszystkich stron lądem. Wąskie i przeważnie płytkie cieśniny Bełtów i Sundu u Wysp Duńskich oraz cieśniny Kattegatu i Skagerraku wiążą Bałtyk z Morzem Północnym i za jego pośrednictwem z Atlantykiem. Sam Bałtyk ciągnie się w kierunku południkowym w kształcie łuku o szerokości około 200 km i rozczłonkowany jest na trzy wielkie zatoki północne — Botnicką, Fińską i Ryską oraz cztery mniejsze południowe — Gdańską, Pomorską, Lubecką i Kilońską. Morze Bałtyckie jest płytkie. Średnia jego głębokość wynosi około 60 metrów,


DLACZEGO WODA MORSKA JEST SŁONA?

19 kwietnia 2013r.

DLACZEGO WODA MORSKA JEST SŁONA? Już co najtęższe umysły starożytności zadawały sobie pytanie, skąd pochodzą tak ogromne ilości soli, znajdujące się w wodzie morskiej. Gdyby wszystka woda w morzach i oceanach wyparowała, to ich dna, czyli 3U powierzchni globu ziemskiego, pokryłaby gruba warstwa soli z tym, że byłaby ona cieńsza przy brzegach, o wiele zaś grubsza w miejscach, gdzie są większe głębiny. Leonardo da Vinci, najwszechstronniejszy umysł drugiej połowy XV wieku, obserwował i badał również morze. W jego dziele „Codico Atlantico" znajdujemy obok rozpraw o falowaniu, o przypływach i odpływach morza, dłuższą wzmiankę na temat „dlaczego woda słoną jest".


Wieś w Panstwie Krzyżackim na Pomorzu

22 sierpnia 2013r.

WIEŚ W PAŃSTWIE KRZYŻACKIM XIV WIEKU 1. Kolonizacja wsi na prawie niemieckim w pierwszej połowie XIV wieku Przeobrażenia gospodarczo-społeczne zachodzące w państwie krzyżackim XIV stulecia najpełniej wyraziły się w szeroko rozwiniętej akcji kolonizacji wsi. Zasadniczo b.yła ona — w odniesieniu do Prus i ziemi chełmińskiej — kontynuacją działalności prowadzonej już w końcu XIII stulecia. Jednak na początku XIV wieku nabrała ona poważniejszych rozmiarów.


Strona 1 z 2,   [1]  2  Następna >