Wczasy

wczasy, wakacje, urlop

 

Łeba nad morze i jej atrakcje

30 października 2012r.

Letni wyjazd z rodziną, to czas oczekiwany przez wszystkich. Rodzice, mający dość regularnych obowiązków, związanych z pracą i troską nad domem, zamierzają nareszcie się od tego odciąć. Analogicznie dzieci, które na co dzień budzone są wcześnie rano do szkoły, oczekują takiego wypoczynku. Jeśli zatem kończy się rok szkolny, rozpoczyna się organizować wczasy. Jeżeli co roku wybywamy do jakiegoś nadmorskiego miasteczka, bo tam czujemy się najkorzystniej, może w tym przypadku właściwym pomysłem stanie się kurort Łeba. Tam rozrywkę dla siebie odnajdzie każdy członek rodziny. Mama może skorzystać z salonu SPA i opalać się na plaży.


Ja jem z Polski

27 lutego 2013r.

JA JEM-Z POLSKI "Nie umiera nigdy zbrodnia, kiedykolwiek była dokonana — przed tysiącleciem, czyli dzisiaj nade dniem". — Te słowa Stefana Żeromskiego coraz czarniejszą żałobą czcionek stają przed oczyma wędrowca po Pomorzu. Na pytanie, "ilu ich zostało?" padają coraz skromniejsze cyfry setek i dziesiątek zaledwie: Kikuty umarłego lasu na ruchomych piaskach nad Łebą to symbol trwania i klęski Kaszubów pomorskich.


Miasta i Handel w Państwie Krzyżackim na Pomorzu w XIV wieku

22 sierpnia 2013r.

MIASTA I HANDEL W PAŃSTWIE KRZYŻACKIM XIV WIEKU 1. Rozwój rynku wewnętrznego; ogólne cechy osadnictwa miejskiego Przeobrażenia wsi państwa zakonnego w XIV wieku wywarły swój poważny wpływ 'również na przemiany w -osadnictwie miejskim. Powstawanie znacznej ilości osad wiejskich prowadziło do wzrostu producentów artykułów rolniczych. Potrzebowali oni rynku zbytu, aby móc uzyskać środki na opłacenie czynszu pieniężnego oraz zakupić niezbędne produkty rzemieślnicze, których nie była w stanie dostarczyć nieliczna warstwa rzemieślników wiejskich. Istniała więc rosnąca potrzeba powstawania ośrodków wymiany dla sprawnego funkcjonowania upowszechniającej się gospodarki towarowo-pieniężnej.