Wczasy

wczasy, wakacje, urlop

 

WYCIECZKI DŁUŻSZE, pól- i jednodniowe po wyspie Wolin i jej okolicy

19 kwietnia 2013r.

WYCIECZKI DŁUŻSZE, pól- i jednodniowe po wyspie Wolin i jej okolicy Wycieczki te omówione są tylko schematycznie, szczegółów należy szukać w przewodnikach, których tytuły podajemy na końcu książki. Ze względu na duży ruch turystyczny miejscowości: Świnoujście, Wolin i Kamień zostały opisane obszerniej. 12. Na wyspę Uznam i do Świnoujścia koleją, szosą (15 km), lub statkiem. Wyspa Uznam znajduje się na zachód od wyspy Wolin i razem z Wolinem zamyka od północy Zalew Szczeciński. Wyspa ta tylko we wschodniej swej części należy do państwa polskiego (Świnoujście), reszta jest w granicach Niemieckiej Republiki Demokratycznej.


Przez Wisełkę i Kołczewo do Wolina brzegiem Dziwny

19 kwietnia 2013r.

Przez Wisełkę i Kołczewo do Wolina brzegiem Dziwny (ok. 35 km w jedną stronę). Z Międzyzdrojów do Wolina można dojść drogą okrężną przez Wisełkę i Kołczewo oraz Sierosław i Jarzę-bowo. Jest to droga znacznie dłuższa, która nadaje się szczególnie dla turystów kolarzy, wynosi bowiem około 35 km. Znaczną część tej trasy (aż do Sierosławia, tj. około 20 km) można przebyć autobusem kursującym z Międzyzdrojów. Początkowy odcinek trasy (serpentynami szosy w kierunku wsch.) opisany jest w wycieczce nr 5. Na całej swej długości trasa liczy 19 serpentyn. Na 6 km od kąpieliska, po lewej stronie szosy mijamy jezioro Gardno, z którym wiąże się wiele legend.


Z Wolina do Lubina za znakami koloru niebieskiego

19 kwietnia 2013r.

Z Wolina do Lubina za znakami koloru niebieskiego (ok. 22 km w jedną stronę). Wycieczka dla zwolenników turystyki pieszej. Szlak znakowany kolorem niebieskim prowadzi przez piękne rejony wyspy Wolin aż do Lubina, gdzie łączy się z szlakiem czerwonym, wiodącym do Międzyzdrojów i Międzywodzia. Długość całej trasy — 22 km, w tym do Dargobądza 8 km. Z Wolina ruszamy ul. Gen. Świerczewskiego (szosa do Międzyzdrojów) w kierunku północno-zachodnim. Po 3 km dochodzimy doPłocina — niewielkiej wioski rybackiej, rozłożonej nad Zalewem Szczecińskim. Tutaj skręcamy na północ w kierunku Gór Mokrzyckich. Idziemy przez pola PGR — Mokrzycz-ka (wielkie zakłady ogrodnicze). Przed nami morenowe wzniesienia, z których najwyższe nosi nazwę Dę-bogóry. Dalej znaki prowadzą nas do lasu, w którym znajduje się piękny park dokoła ruin zamku Żurawice i wreszcie docieramy do


Międzyzdroje — Wisełka — Warnowo — Międzyzdroje

19 kwietnia 2013r.

Międzyzdroje — Wisełka — Warnowo — Międzyzdroje (ok. 22 km autobusem, lub koleją). Odcinek od Wisełki do Warnowa pieszo. Trasa ta doskonale nadaje się dla rowerzystów. Pierwszy etap wycieczki Międzyzdroje — Wisełka (10 km) opisany jest w wycieczkach 5 i 6. W Wisełce skręcamy ku południowi do Warnowa (ok. 6 km). Jest to spacer wśród lasów i jezior, opisanych w wycieczce 6 i 15. Trzeci etap Warnowo — Międzyzdroje można odbyć koleją lub pieszo (6 km), trasą opisaną w wycieczce 6. Przez Zalew Szczeciński do Szczecina (ok.60 km, 3—4 godz.). Statki odchodzą z przystani w Wicku (wycieczka 8). Płyniemy w kierunku południowym. Mija- my jeziora Wicko Małe i Wicko Wielkie i obok stromych stoków Lubina wypływamy na Zalew.


Z Kamienia przez Świerzno do Pobierowa szosą

19 kwietnia 2013r.

Z Kamienia przez Świerzno do Pobierowa szosą (ok. 25 km). Trasa samochodowa wiodąca dobrymi szosami najpierw w kierunku wschodnim z Kamienia Pomorskiego do Swierżna, a następnie ku północy do Pobierowa. Jedziemy aleją wysadzaną kasztanowcami. Dokoła torfiaste niziny (widać kopalnie torfu). Na 5. km osada Mokrawica nad rzeczułką Niemicą, wpadającą pod Kamieniem do Swińca. Jedziemy przez tereny od dawna zasiedlone, o niewielkiej ilości lasów. Osady tu istniejące liczą zapewne tysiące lat. Na 12. km mijamy Stuchowską Strugę. Jeden km dalej osada Świerzno. W parku o założeniu francuskim (XVIII wiek) wzniesiony systemem ryglowym dwór Flemmingów z XVII wieku — w dawnej sali balowei cenne malowidło przedstawiające muzykantów (XVIII wiek). We wsi i w okolicy liczne pomniki przyrody.