wczasy, wakacje, urlop
30 października 2012r.
Codzienne, poranne pobudki, podobne obowiązki, powtarzające się działania... Wszystko to dotyczy nas regularnie, dlatego z utęsknieniem czekamy na moment, kiedy będziemy mogli się od wszystkiego odsunąć i przygotować się na urlop. W ciągu roku przytrafia nam się kilka okazji do tego, by gdzieś wyjechać.
19 kwietnia 2013r.
WYCIECZKI DŁUŻSZE, pól- i jednodniowe po wyspie Wolin i jej okolicy Wycieczki te omówione są tylko schematycznie, szczegółów należy szukać w przewodnikach, których tytuły podajemy na końcu książki. Ze względu na duży ruch turystyczny miejscowości: Świnoujście, Wolin i Kamień zostały opisane obszerniej. 12. Na wyspę Uznam i do Świnoujścia koleją, szosą (15 km), lub statkiem. Wyspa Uznam znajduje się na zachód od wyspy Wolin i razem z Wolinem zamyka od północy Zalew Szczeciński. Wyspa ta tylko we wschodniej swej części należy do państwa polskiego (Świnoujście), reszta jest w granicach Niemieckiej Republiki Demokratycznej.
19 kwietnia 2013r.
Przez Wisełkę i Kołczewo do Wolina brzegiem Dziwny (ok. 35 km w jedną stronę). Z Międzyzdrojów do Wolina można dojść drogą okrężną przez Wisełkę i Kołczewo oraz Sierosław i Jarzę-bowo. Jest to droga znacznie dłuższa, która nadaje się szczególnie dla turystów kolarzy, wynosi bowiem około 35 km. Znaczną część tej trasy (aż do Sierosławia, tj. około 20 km) można przebyć autobusem kursującym z Międzyzdrojów. Początkowy odcinek trasy (serpentynami szosy w kierunku wsch.) opisany jest w wycieczce nr 5. Na całej swej długości trasa liczy 19 serpentyn. Na 6 km od kąpieliska, po lewej stronie szosy mijamy jezioro Gardno, z którym wiąże się wiele legend.
19 kwietnia 2013r.
Z Wolina do Lubina za znakami koloru niebieskiego (ok. 22 km w jedną stronę). Wycieczka dla zwolenników turystyki pieszej. Szlak znakowany kolorem niebieskim prowadzi przez piękne rejony wyspy Wolin aż do Lubina, gdzie łączy się z szlakiem czerwonym, wiodącym do Międzyzdrojów i Międzywodzia. Długość całej trasy — 22 km, w tym do Dargobądza 8 km. Z Wolina ruszamy ul. Gen. Świerczewskiego (szosa do Międzyzdrojów) w kierunku północno-zachodnim. Po 3 km dochodzimy doPłocina — niewielkiej wioski rybackiej, rozłożonej nad Zalewem Szczecińskim. Tutaj skręcamy na północ w kierunku Gór Mokrzyckich. Idziemy przez pola PGR — Mokrzycz-ka (wielkie zakłady ogrodnicze). Przed nami morenowe wzniesienia, z których najwyższe nosi nazwę Dę-bogóry. Dalej znaki prowadzą nas do lasu, w którym znajduje się piękny park dokoła ruin zamku Żurawice i wreszcie docieramy do
19 kwietnia 2013r.
Z Kamienia na Chrząszczewską Wyspę i do Królewskiego Głazu (ok. 15 km w obie strony). Na wschód od Kamienia Pomorskiego, wśród rozlewisk Dziwny znajduje się Chrząszczewską Wyspa (administracyjnie należąca do miasta). Na wyspę często udają się turyści, by poznać położone tam osiedla, a przede wszystkim leżący u północnego brzegu wielki głaz narzutowy. Idąc ul. E. Orzeszkowej w kierunku Chrząszczew-skiej Wyspy (przez pd.-zach. przedmieścia Kamienia) mijamy duże zakłady przetwórstwa trzcinowego — przerób trzciny, porastającej brzegi zalewu, na maty budowlane. Chrząszczewską Wyspa posiada kształt dużego nieregularnego czworoboku o powierzchni ok. 10 km2. Znajdują się tutaj trzy niewielkie osady, znane z zabytków budownictwa ludowego. Wędrujemy przez wieś Chrząszczewo, a następnie kierujemy się ku północy do osady Chrząszczewko i do północnego skraju wyspy.
22 sierpnia 2013r.
USTRÓJ SPOŁECZNO-POLITYCZNY POMORZA GDAŃSKIEGO W XIII WIEKU 1. Podziały polityczne i administracyjne Z dotychczasowego wykładu wynika, że Pomorze Nadwiślańskie, składało się w XII wieku z trzech księstw: gdańskiego, świeckiego i sławieńskiego. Wszystkie te księstwa zjednoczył w swym ręku Mściwoj I, wydzielając osobne księstewko (białogardzkie?) synowi Sambora I, Subi-sławowi. Po śmierci Subisława i Mściwoja I przez kilka lat całością państwa zawiadywał Świętopełk, jako najstarszy z braci.
03 września 2013r.
Natura Różnorodność atrakcji turystycznych województwa zachodniopomorskiego wzbogacają walory przyrodnicze. Parki narodowe i krajobrazowe, rezerwaty oraz ogrody dendrologiczne pozwalają miłośnikom przyrody zgromadzić kolekcję zdjęć rzadkiej i chronionej roślinności oraz zwierząt. U ujścia Odry leży Woliński Park Narodowy, obejmujący północno-zachodnią część wyspy Wolin,