wczasy, wakacje, urlop
19 kwietnia 2013r.
WYCIECZKI DŁUŻSZE, pól- i jednodniowe po wyspie Wolin i jej okolicy Wycieczki te omówione są tylko schematycznie, szczegółów należy szukać w przewodnikach, których tytuły podajemy na końcu książki. Ze względu na duży ruch turystyczny miejscowości: Świnoujście, Wolin i Kamień zostały opisane obszerniej. 12. Na wyspę Uznam i do Świnoujścia koleją, szosą (15 km), lub statkiem. Wyspa Uznam znajduje się na zachód od wyspy Wolin i razem z Wolinem zamyka od północy Zalew Szczeciński. Wyspa ta tylko we wschodniej swej części należy do państwa polskiego (Świnoujście), reszta jest w granicach Niemieckiej Republiki Demokratycznej.
19 kwietnia 2013r.
Dziwnów Ulicą Prostą idziemy w kierunku centrum miasta. Prowadzi ona przez tereny torfowiskowe podmokłe. Jest to grobla usypana przed 10 wiekami przez Wolinian. I dawniej — podobnie jak obecnie — łączyła ona gród z miastem. Mijamy ponownie tor kolejowy i osiągamy ul. Obrońców Stalingradu — główną przelotową arterię Wolina. Przy tej ulicy jest hotel miejski, gospoda, ratusz z 1881 r. i stacja archeologiczna. Stacja polskich archeologów, prowadzących od 10 lat prace wykopaliskowe, mieści się w domu przy ul. Obrońców Stalingradu 16. Tutaj jest też muzeum, w którym można się zapoznać z ciekawszymi wynikami prac polskich naukowców.
19 kwietnia 2013r.
Przez Wisełkę i Kołczewo do Wolina brzegiem Dziwny (ok. 35 km w jedną stronę). Z Międzyzdrojów do Wolina można dojść drogą okrężną przez Wisełkę i Kołczewo oraz Sierosław i Jarzę-bowo. Jest to droga znacznie dłuższa, która nadaje się szczególnie dla turystów kolarzy, wynosi bowiem około 35 km. Znaczną część tej trasy (aż do Sierosławia, tj. około 20 km) można przebyć autobusem kursującym z Międzyzdrojów. Początkowy odcinek trasy (serpentynami szosy w kierunku wsch.) opisany jest w wycieczce nr 5. Na całej swej długości trasa liczy 19 serpentyn. Na 6 km od kąpieliska, po lewej stronie szosy mijamy jezioro Gardno, z którym wiąże się wiele legend.
19 kwietnia 2013r.
Z Wolina do Lubina za znakami koloru niebieskiego (ok. 22 km w jedną stronę). Wycieczka dla zwolenników turystyki pieszej. Szlak znakowany kolorem niebieskim prowadzi przez piękne rejony wyspy Wolin aż do Lubina, gdzie łączy się z szlakiem czerwonym, wiodącym do Międzyzdrojów i Międzywodzia. Długość całej trasy — 22 km, w tym do Dargobądza 8 km. Z Wolina ruszamy ul. Gen. Świerczewskiego (szosa do Międzyzdrojów) w kierunku północno-zachodnim. Po 3 km dochodzimy doPłocina — niewielkiej wioski rybackiej, rozłożonej nad Zalewem Szczecińskim. Tutaj skręcamy na północ w kierunku Gór Mokrzyckich. Idziemy przez pola PGR — Mokrzycz-ka (wielkie zakłady ogrodnicze). Przed nami morenowe wzniesienia, z których najwyższe nosi nazwę Dę-bogóry. Dalej znaki prowadzą nas do lasu, w którym znajduje się piękny park dokoła ruin zamku Żurawice i wreszcie docieramy do
19 kwietnia 2013r.
Międzyzdroje — Wisełka — Warnowo — Międzyzdroje (ok. 22 km autobusem, lub koleją). Odcinek od Wisełki do Warnowa pieszo. Trasa ta doskonale nadaje się dla rowerzystów. Pierwszy etap wycieczki Międzyzdroje — Wisełka (10 km) opisany jest w wycieczkach 5 i 6. W Wisełce skręcamy ku południowi do Warnowa (ok. 6 km). Jest to spacer wśród lasów i jezior, opisanych w wycieczce 6 i 15. Trzeci etap Warnowo — Międzyzdroje można odbyć koleją lub pieszo (6 km), trasą opisaną w wycieczce 6. Przez Zalew Szczeciński do Szczecina (ok.60 km, 3—4 godz.). Statki odchodzą z przystani w Wicku (wycieczka 8). Płyniemy w kierunku południowym. Mija- my jeziora Wicko Małe i Wicko Wielkie i obok stromych stoków Lubina wypływamy na Zalew.
19 kwietnia 2013r.
Statkiem do Podgrodzia — dziecięcego miasteczka (wycieczka całodzienna). Podgrodzie znajduje się koło Nowego Warpna, na południowym brzegu Zalewu Szczecińskiego, przy granicy polsko-nie-mieckiej. Początkowy odcinek podróży statkiem przez Zalew Szczeciński przedstawia się podobnie jak w wycieczce 20. Dalej statek skręca na zachód, w kierunku łączącego się z Zalewem Jeziora Nowowarpieńskiego, które w połowie należy do Polski. Wpływamy na jezioro przez wąski przesmyk: na wschodzie leży Podgrodzie, a na zachodzie osada Stare Warpno — należąca już do NRD. Statek płynie ku południowi, aż do portu w rybackim miasteczku — Nowym Warpnie; do Podgrodzia dociera się pieszo — 4 km ku północy. Powrót znowu z Nowego Warpna (autobus do Szczecina).
19 kwietnia 2013r.
Z Kamienia na Chrząszczewską Wyspę i do Królewskiego Głazu (ok. 15 km w obie strony). Na wschód od Kamienia Pomorskiego, wśród rozlewisk Dziwny znajduje się Chrząszczewską Wyspa (administracyjnie należąca do miasta). Na wyspę często udają się turyści, by poznać położone tam osiedla, a przede wszystkim leżący u północnego brzegu wielki głaz narzutowy. Idąc ul. E. Orzeszkowej w kierunku Chrząszczew-skiej Wyspy (przez pd.-zach. przedmieścia Kamienia) mijamy duże zakłady przetwórstwa trzcinowego — przerób trzciny, porastającej brzegi zalewu, na maty budowlane. Chrząszczewską Wyspa posiada kształt dużego nieregularnego czworoboku o powierzchni ok. 10 km2. Znajdują się tutaj trzy niewielkie osady, znane z zabytków budownictwa ludowego. Wędrujemy przez wieś Chrząszczewo, a następnie kierujemy się ku północy do osady Chrząszczewko i do północnego skraju wyspy.