wczasy, wakacje, urlop
05 lipca 2013r.
IŃSKO I JEZIORA OKOLICZNE Jest to najpiękniejsze krajobrazowo jezioro na Pomorzu Zachodnim, położone wśród wzgórz morenowych zachodniej części Pojezierza Pomorskiego, w dorzeczu rzeki Iny, 122 m npm. Lustro wody liczy 487 ha, a na jedną dużą wyspę i kilka maleńkich przypada 22,3 ha. Głębokość maksymalna — 41,7 m, średnia — 11,5 m. Maksymalna długość 5400 m, szerokość — 2100 m. Linia brzegowa, nadzwyczaj bogato rozwinięta, wynosi ponad 28,5 km. Powierzchnia lustra wody, objęta roślinnością wynurzoną, wynosi 47 ha, co stanowi 7,8 proc. akwenu jeziora, a linia brzegowa jest w 83 proc. zarośnięta roślinnością wynurzoną.
05 lipca 2013r.
ATLAS JEZIOR SZCZECIŃSKICH Ogólne zestawienie zlewni województwa szczecińskiego fcp. Nazwa zlewni Liczba jezior Powierzchnia jezior w lia I Zlewnia Iny 27 1870 II Zlewnia Regi 29 1925 III Zlewnia Świńca 4 140 IV Zlewnia Wolczenicy 4 657 V Zlewnia Slubi 4 498 VI Zlewnia Tywy 14 818 VII Zlewnia Rurzycy 9 437
05 lipca 2013r.
To co teraz napiszą, nie znajdzie miru u wielu wędkarzy, ale sprawa wiąże się przede wszystkim właśnie 2 węgorzami. Już w początkach lat siedemdziesiątych zaznaczył się wyraźny spadek połowów węgorzy nie tylko przez wędkarzy, ale także przez rybaków zawodowych Spowodowany był on znacznie mniejszymi ilościami węgorzyków naturalnie wstępujących do naszych wód. Cieśniny duńskie tak bardzo zostały zanieczyszczone, że narybek węgorza, zwany "montee" w znacznie mniejszych ilościach przedostawał się do Bałtyku.
05 lipca 2013r.
Wzdręga Kleń Scardinius erythrophthalmus — ta długa i skomplikowana nazwa łacińska dotyczy wzdręgi, znanej u nas bardziej z nazwy rosyjskiej — krasnopióry. Od płoci różni się szerszą budową ciała i jaskrawoczerwonym ubarwieniem. Środowisko biologiczne — to przede wszystkim wody stojące, a w rzekach zakola o niewielkim prądzie. W miarę wzrostu zmienia barwę łuski ze srebrzystej na jasnozłotą, a największe sztuki mają łuskę jasnobrązową. Osiąga ciężar ponad kilograma. Trzyma się w stadach "rocznikami". Wzdręgi łowione z jednego miejsca są prawie zawsze jednakowej wielkości.
05 lipca 2013r.
RYBY SZCZECIŃSKICH JEZIOR "Tempo współczesnego życia, nerwowego i pełnego napięć, wywołuje u ludzi potrzebę aktywnego wypoczynku, którego szukają oni przede wszystkim w przyrodzie, turystyce i sporcie. Ci, którzy zasmakowali w wędkarstwie, pozostają mu wierni. Cóż może bowiem przynieść równocześnie większy spokój i większe emocje niż spotkanie z rybą nad cichą tafią krystalicznej wody. Przyroda szczodrze rozdaje więc swoje dary tylko tym, którzy ją dobrze rozumieją. Wędkarze chcą zatem wiedzieć 0przyrodzie jak najwięcej, aby ją lepiej chronić, lecz także, by im lepiej służyła dla wypoczynku i radości. Nie wystarczą im już dzisiaj wiadomości zasłyszane od dziadka czy ojca, chcą wiedzieć więcej o biografii ryb
05 lipca 2013r.
SZCZECIŃSKIE JEZIORA Jest ich na terenie województwa szczecińskiego dokładnie 672, licząc tylko te, których powierzchnia przekracza jeden hektar. Łącznie, bez Zalewu Szczecińskiego, jeziora zajmują 23 tys. ha, co równa się 2% powierzchni województwa. Pod tym względem region szczeciński zaliczyć można do siódemki potentatów krajowych. Około 2,5 tys. ha — to jeziora o powierzchni do 10 ha, jest ich w sumie aż 512, bardzo często bez nazw i bez większego znaczenia gospodarczego i turystycznego. Jednak gdyby je zamienić na stawy hodowlane — byłby to majątek.
19 kwietnia 2013r.
Smołdzino to duża wioska licząca 1300 mieszkańców. Linia autobusowa PKS łączy Smołdzino z Klukami (20 min.) oraz z położonym na głównej linii kolejowej Gdańsk—Szczecin powiatowym miastem Słupskiem (1 godz. 25 min.). We wsi znajduje się restauracja, sklepy GS różnych branż, wiejski ośrodek zdrowia, apteka, poczta oraz stacja turystyczna PTTK. Historia Smołdzina rozpoczyna się w 1281 roku, kiedy to wieś (villa Smolsino) podarowana została klasztorowi w Białobokach pod Trzebiatowem nad Regą. W 1291 roku książę pomorski Bogusław IV zatwierdza darowiznę klasztorowi w Oliwie.