Wczasy

wczasy, wakacje, urlop

< Poprzednia  1 ...  19  20  [21]  22  23  ... 29  Następna >

W CIENIU BISKUPIEJ INFUŁY

27 lutego 2013r.

W CIENIU BISKUPIEJ INFUŁY Nic dzisiaj nie przypomina, że między Regą, Iną, Odrą i Zalewem Szczecińskim a morzem były kiedyś udzielne państewka, liczne domeny możnych rodów, uzależnionych stosunkiem lennym od kamieńskiego biskupstwa, a czasem nieraz dwóch naraz uznających suwerenów. Dziś na terenach tych kilku powiatów nie dostrzega się ni śladu granic dawnych posiadłości.


O ARCHITEKTURZE MONUMENTALNEJ MIAST POMORSKICH I ARCHITEKTURZE WIEJSKIEJ

27 lutego 2013r.

O ARCHITEKTURZE MONUMENTALNEJ MIAST I ARCHITEKTURZE WIEJSKIEJ Stare kronikarskie zapiski z XII i początków XIII w., dokumenty romańskie oraz przedziwne sagi skandynawskie nabierają szczególnie rumieńca, gdy spojrzeć na odwieczne osiedla ludzkie i grodziszcza położone na kresowym, północnym obszarze między rzeką Regą, rozlewiskiem Odry i wyspami.


W UJŚCIU ODRY

27 lutego 2013r.

W UJŚCIU ODRY Z wyjątkiem najbardziej wschodniego skrawka region ten całkowicie związany jest z ujściem Odry i Zalewem Szczecińskim. Dla zrozumienia krajobrazu w okolicy ujścia Odry konieczne jest zapoznanie się z jego losami w okresie, gdy Pomorze zalegała wielka masa lądolodu. Skoro czoło lodowca po dłuższym postoju na linii Myślibórz—-Cedynia —Odrzycko, tj. na obszarze pomorskiej moreny czołowej, cofnęło się dalej ku północy, stanęło znów na dłuższy okres czasu na linii dzisiejszych wysp Uznamia i Wolina.


Polski Kołobrzeg

27 lutego 2013r.

Polski Kołobrzeg nie dozna losu starego Kołobrzegu, który niegdyś, równy obszarem dzisiejszemu miastu, leżał o jakieś 4 km w górę Parsęty. Z tamtego miasta nic nie zostało. Tak niszczyć potrafi tylko jeden naród... Wątłe zarysy wałów czekają na badacza, by ukląkł tu i z czcią a szacunkiem szukał śladów dawnej świetności. Tam, gdzie może stała katedra starego Kołobrzegu, zieje wyłamanymi oknami opuszczony folwark. Czy nic nie zostało? Resztki kościoła w Trzęsaczu (pow. gryficki) na urwistym brzegu morskim.


OD CZARÓW I ŚWIĘCÓW DO ZIARNKA JĘCZMIENIA

27 lutego 2013r.

OD CZARÓW I ŚWIĘCÓW DO ZIARNKA JĘCZMIENIA Życie silnie uprzemysłowionego Łobza tętni dziś inną krwią niż ta, która pulsowała tu i lała się nieraz przed sześcioma wiekami. Wówczas dzisiejszy powiat łobeski przecinały wzdłuż i wszerz granice dziedzin magnackich rodów. Na północy, w Płotach siedzieli naprzeciw siebie, po społu Blucherowie i Ostenowie, a w Resku, Łobzie i Węgorzynie dwie linie Borków uzupełniają barwną mapę, daleko na zachód, aż po Zalew Szczeciński ciągnących się udzielnych państewek pomorskiego średniowiecza.


W KRAINIE HAL I BAZYLIK

27 lutego 2013r.

W KRAINIE HAL I BAZYLIK Wielka ilość osad i grodzisk przed- i wczesnohistorycznych, rozsianych po całym terenie, świadczy o tym, że w tych wczesnych okresach powstały założenia, na których miał się oprzeć przyszły rozwój kulturalno-cywilizacyjny tego obszaru. Z wyjątkiem Gryfic, gdzie nie natrafiono na ślady osad wcześniejszych, (co wobec tego, że nie prowadzono tam badań metodycznych, nie dowodzi bynajmniej, aby ich nie było w ogóle), wszystkie wybitniejsze miasta tego regionu powstały na zrębach dawnych osad słowiańskich.


NA SZLAKU KRZYWOUSTEGO

27 lutego 2013r.

NA SZLAKU KRZYWOUSTEGO Dorzecze Parsęty i Regi stanowi stary teren osadniczy. Pierwotne zasiedlenie skupiało się na żyźniej szych glebach wysoczyzny dyluwial-nej, położonej nad dolnym biegiem tych rzek. Stąd kolonizacja średniowieczna i czasów nowożytnych posuwała się w górę zajmując lesiste stoki grzbietu pomorskiego. Spławne rzeki tworzą naturalne drogi wiążące wybrzeże bałtyckie z jego zapleczem, toteż na obszarze tym rozwinął się wcześnie handel wodny i lądowy.


Strona 21 z 29, < Poprzednia  1 ...  19  20  [21]  22  23  ... 29  Następna >