wczasy, wakacje, urlop
28 lutego 2013r.
SZLAKI TURYSTYCZNE Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego wyznaczone zostały dwa główne i jeden pomocniczy (łączący) szlaki turystyczne, prowadzące przez najpiękniejsze i najciekawsze jego partie. Szlaki główne
28 lutego 2013r.
1. Spacer na wzgórze Rowokół — ok. 2 km Od strony południowej Smołdzina, tuż za ostatnimi domami, wznosi się zbocze góry Rowokół, stanowiącej malownicze tło osiedla. Wzgórze, pokryte pięknym borem sosnowym z domieszką dębu i buka, ma kształt stożkowaty, przypominający wygasły wulkan. Jest też najwyższym punktem w paśmie morenowym, otaczającym Słowiński Park Narodowy (115 m n.p.m.) i widocznym nawet z odległych krańców Parku.
28 lutego 2013r.
REZERWATY PRZYRODY. Celem zachowania w stanie niezmienionym najbardziej naturalnych i interesujących pod względem przyrodniczym fragmentów — utworzono w Słowińskim Parku Narodowym 11 rezerwatów ścisłych, na terenie których działalność człowieka ogranicza się do zabezpieczenia ich przed zniszczeniem łub zniekształceniem oraz do badań naukowych. Przejazdy, chodzenie lub przebywanie w tych rezerwatach osobom nieupoważnionym jest niedozwolone.
28 lutego 2013r.
ROŚLINNOŚĆ. Świat roślinny Słowińskiego Parku Narodowego jest niezmiernie ciekawy. Odzwierciedla on zmiany klimatyczne i środowiskowe, jakie występowały i nadal występują na tym terenie. Bezpośrednio po ustąpieniu lądolodu, ze względu na trudne wówczas warunki klimatyczne i siedliskowe, pierwszymi roślinami jakie się tu pojawiły były gatunki występujące dziś na tundrach północnych. Reliktami z tego okresu są: bażyna czarnojagodowa, malina moroszka — występująca w dużej ilości w rejonie Kluk — oraz zi-moziół północny.
28 lutego 2013r.
HISTORIA Tereny Słowińskiego Parku Narodowego należą pod względem geomorfologicznym do Pobrzeża Zachodniopomorskiego. Obszary te od najdawniejszych czasów zamieszkałe były przez ludność słowiańską. Już w drugiej połowie X w. zostały one przyłączone do państwa polskiego, a chociaż na pewien czas odpadły — jednak zależność od Polski istniała aż do końca XII w., kiedy to część Pomorza Zachodniego przeszła pod panowanie cesarstwa niemieckiego, następnie Danii i wreszcie margrabiów brandenburskich.
28 lutego 2013r.
POŁOŻENIE PARKU, JEGO GRANICE I OBSZAR Słowiński Park Narodowy leży w województwie słupskim. Granica Parku przebiega ód brzegu morza w odległości ok. 1 km na zachód od miasta Łeby w kierunku południowym, obejmując jezioro Łebsko i łasy oraz torfowiska na jego wschodnim pobrzeżu, następnie na zachód od jeziora — wieś Kluki z otaczającym ją lasem, mierzeje Łebską i Gardnieńską i jezioro Gardno. Północną granicę Parku stanowi Morze Bałtyckie.
28 lutego 2013r.
UTWORZENIE SŁOWIŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO Myśl utworzenia nadmorskiego parku narodowego powstała w Polsce zaraz po II wojnie światowej. Na pierwszym powojennym zjeździe Państwowej Rady Ochrony Przyrody w Krakowie we wrześniu 1945 r., na wniosek prof. dra Władysława Szafera podjęta została uchwała treści następującej: "Zjazd uznaje za pilną potrzebę utworzenie osobnego parku narodowego dla ochrony wybrzeża morskiego, który służyć powinien nie tylko potrzebom naukowym, ale również mógłby zaspokoić inne, ważne interesy społeczno-kulturał-ne. związane z propagandą polskiego morza".