Wczasy

wczasy, wakacje, urlop

< Poprzednia  1 ...  2  3  [4]  5  6  ... 29  Następna >

Stare zegary nowe wydzwaniają godziny

28 lutego 2013r.

STARE ZEGARY NOWE WYDZWANIAJĄ GODZINY W słoneczne popołudnie stoję z księdzem Paszki przed kruchtą kościoła w Zakrzewie. Przed chwilą jeszcze w izdebce "w szczycie" plebanii zakrzewskiej ten ostatni towarzysz ks. Bolesława Domańskiego, prezesa Związku Polaków w Niemczech, dziś 79-letni starzec, z żywym błyskiem w oczach wspominał tamte bohaterskie zmagania.


Sztuka na rozdrożu Pomorskim

28 lutego 2013r.

SZTUKA NA ROZDROŻU W przeciwieństwie do bogatych w znaleziska prehistoryczne i wczesno-historyczne regionów kołobrzeskiego i szczecińskiego, teren pow. złotowskiego wraz z sąsiadującymi wałeckim, drawskim, szczecineckim oraz człuchowskim są wyjątkowo ubogie pod tym wzglądem. Obszar wielkich jezior i lasów położony z dala od szlaków komunikacyjno-handlowych predestynował z góry myśliwsko-rybacki charakter ludności. Nieco odmiennie w tym wczesnym okresie wyglądały bardziej rolnicze powiaty złotowski i wałecki, ciążące ku Wielkopolsce, oraz okolice Człuchowa, przez które biegła droga handlowa, wiodąca od Słupska ku Noteci.


Tam, gdzie Ludność najdłużej czekała powrotu Orłów Polskich

28 lutego 2013r.

TAM, GDZIE LUDNOŚĆ NAJDŁUŻEJ CZEKAŁA POWROTU ORŁÓW POLSKICH Krajna sięgała ongiś aż po najwyższy grzbiet Pojezierza Pomorskiego. Część jej znalazła się w granicach woj. szczecińskiego. Jest to prastara ziemia Polan, zasiedlona przez osadników wielkopolskich, którzy po dziś dzień w Ziemi Złotowskiej i Wałeckiej mówią narzeczem znad Warty. W północnej części pogranicza dawnej Rzeczypospolitej, w Człuchow-skiem, zachowały się koło Przechlewa resztki kaszubskie.


W krainie jezior i Zandrów

28 lutego 2013r.

>W KRAINIE JEZIOR I ZANDRÓW Ta połać Pomorza południowego, z którą mamy się obecnie zaznajomić, zajmuje niemal w całości pomorską część dorzecza Noteci. Jedynie południowo-zachodnia część tego dorzecza wchodzi w skład Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej, a drobny skrawek należy do pow. myśliborskiego. Historia rzeźby Pomorza południowego jest starsza niż Pomorza północnego, jakkolwiek pochodzi z tego samego okresu zlodowacenia; gdy jednakże Pomorze północne pokryte było jeszcze lodem, a czoło lodowca miało dłuższy postój na obszarze dzisiejszej pomorskiej moreny czołowej, część południowa Pomorza była już odsłonięta i dokonywały się tu już procesy rzeźbotwórcze, które w rezultacie dały dzisiejszy krajobraz tej krainy.


Wiosna na Pomorzu Zachodnim

28 lutego 2013r.

ZIELENIĄ SIĘ POLA I DYMIĄ KOMINY Minąwszy mosty na Odrze i Regalicy, kierujemy się ku południowi. Wiem, że nie zobaczę szumiących kłosami łanów tej pszenicznej ziemi. Jest tak niedawno po wojnie i jest dopiero wiosna. Wiem, że przeorane gąsienicami czołgów pola prędzej zabliźnią swe rany. Na dłużej pozostaną ospowate ślady potrzaskanych miast. Zieleniące się pola ścielą się z obu stron taśmy asfaltowej szosy, to znów droga wiedzie wśród popalonych chałup i byle jak w przydrożne rowy zwalonych szczątków narzędzi rolniczych.


Wiosna na Pomorzu Zachodnim

20 kwietnia 2013r.

Minąwszy mosty na Odrze i Regalicy, kierujemy się ku południowi. Wiem, że nie zobaczę szumiących kłosami łanów tej pszenicznej ziemi. Jest tak niedawno po wojnie i jest dopiero wiosna. Wiem, że przeorane gąsienicami czołgów pola prędzej zabliźnią swe rany. Na dłużej pozostaną ospowate ślady potrzaskanych miast.


TAM, GDZIE PRZODOWAŁO BUDOWNICTWO ZAKONNE NA POMORZU ZACH.

28 lutego 2013r.

TAM, GDZIE PRZODOWAŁO BUDOWNICTWO ZAKONNE Wysuniętego klina u zgięcia Odry dolnej już w zaraniu dziejów Polski broniła Cedynia. Tamże właśnie Mieszko I w r. 972 starł się zwycięsko z Niemcami. Stamtąd też wychodzimy na naszą wędrówkę po tym regionie, tu i w najbliższej okolicy znajdując klucz do zrozumienia przejawów najstarszej twórczości kulturalno-artystycznej. Choć bowiem turysta dzisiejszy przede wszystkim podążać będzie szlakiem Myślibórz —Pyrzyce—Stargard, to nie tam znajdzie najbardziej interesujące zabytki najstarszej kultury średniowiecznej, lecz wzdłuż przyodrzańskiego pasa ziemi w powiatach chojeńskim i gryfińskim.


Strona 4 z 29, < Poprzednia  1 ...  2  3  [4]  5  6  ... 29  Następna >