Wczasy

wczasy, wakacje, urlop

< Poprzednia  1 ...  8  9  [10]  11  12  ... 29  Następna >

Legenda o Długoszu

02 października 2011r.

O tym, jak głęboko sięgały propolskie sympatie za Jagiellonów wśród najszerszych warstw społeczeństwa Pomorza Zachodniego, świadczy notowana niejednokrotnie przez historyków opowieść o pobycie — na prośbę swego ojca Eryka VII — młodego Bogusława X na dworze krakowskim. Tam poznać miał swą przyszłą żonę, królewnę Annę, tam pobierał naukę u wielkiego historyka, Jana Długosza - wychowawcy kolejno trzech królów polskich: Jana Olbrachta, Aleksandra i Zygmunta. W Łącku pokazywano do niedawna dom, w którym rzekomo mieszkał nasz wielki kronikarz. ŁĄCKO to maleńka osada na zachodnim brzegu jeziora Wicko — ok. 20 km na północny wschód od Darłowa. Według tej legendy Długosz miał tu małe gospodarstwo rolne. I tu do uprawiającego rolę Długosza przychodził książę Bogusław, by szukać rady jak należy rządzić państwem.


Latarnie morskie

10 października 2011r.

Ich rola jest oczywista: wskazują drogę żeglarzom. Tak oczywista, że istnieją one — w najprostszej formie, jako ogniska nadbrzeżne — już od czasów greckich i rzymskich, a na polskim wybrzeżu od prapradziejów. Liczne wzmianki kronikarskie pozwalają nawet określić jak wyglądały te "pralatarnie". Duże ognisko na wysokim wzniesieniu w dzień ledwie się tliło, natomiast w nocy podsycano je przesuszonym drewnem, jak się przypuszcza dębiną, co gwarantowało silne światło... Obecnie na polskim wybrzeżu wzdłuż ponad 500-kilometrowej linii brzegowej jest 18 latarni morskich — z czego 3 w Szczecińskiem, 6 w Koszalińskiem, a 9 w Słupskiem i w woj. gdańskim.


Kołobrzeg - 1945 r.

03 października 2011r.

W pierwszych latach wojny Kołobrzeg pozostawał na uboczu wielkich wydarzeń, będąc jedynie siedzibą licznego garnizonu i bazą marynarki wojennej. W drugiej połowie 1944 r., kiedy wojska radzieckie i polskie, po sukcesach odniesionych na Białorusi, zachodniej Ukrainie i we wschodniej Polsce, stanęły szerokim frontem nad Wisłą i u granic Trzeciej Rzeszy w Prusach Wschodnich gotowe do zadania decydującego uderzenia, propaganda hitlerowska powróciła do wydarzeń z roku 1807 i mitu o niepodległości Kołobrzegu. Miasto zostało ogłoszone twierdzą i z rozkazu Hitlera miało być bronione do ostatniego żołnierza.


Kluki - czyli nieco o Słowińcach

03 października 2011r.

Wieś KLUKI leży na wschód od Smołdzina, na południowo--zachodnim brzegu jeziora Łebsko, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Znana zaś jest obecnie jako przetrwała do naszych czasów osada SŁOWINCÓW — rdzennej autochtonicznej ludności tej części Pomorza Zachodniego. Słowińcy (których nazywa się również Kaszubami nadłebiańskimi) zamieszkiwali w średniowieczu obszary w okolicy Słupska i dalej na północ aż po brzeg Bałtyku. Była to ludność słowiańska, spokrewniona z Kaszubami spod Chojnic i Kartuz i wraz z tą grupą, a także Kaszubami miasteckimi i Kabotkami, stawiająca już od XIV wieku opór germanizacji. Niewątpliwe zasługi w utrzymaniu kultury słowińskiej w tym regionie położyła siostra księcia Bogusława XIV, Anna de Croy. Po śmierci brata — ostatniego księcia zachodniopomorskiego, otrzymała okolice Słupska w dożywocie.


Kormorany lubią Pakotulsko

22 września 2011r.

Półtora kilometra na północ od Pakotulska, wśród rozciągających się na północy i zachodzie dużych kompleksów leśnych nad jeziorem Szczytno na Ziemi Człuchowskiej znajduje się jedyny w swoim rodzaju, przepiękny rezerwat przyrody — Osiedle Kormoranów. PAKOTULSKO — wieś szlachecka, istniejąca już w XIII wieku znana jest z ponurej opowieści obyczajowej. W 1694 r. jedna z miejscowych kobiet została oskarżona o czary. Przed sądem w Czarnem uparcie dowodziła swej niewinności. Próba wody ("tokanie" w jeziorze Szczytno) wypadła dla niej niepomyślnie. Kobieta nie utonęła. Wzięto ją więc ng tortury, w czasie których przyznała się do zarzucanych jej czarów. Została przeto spalona na stosie... Obecnie w Pakotulsku znajduje się Państwowe Gospodarstwo Rolne. W niewielkim parku położonym o niecały kilometr od przepływającej na wschodzie Brdy rośnie kilka dorodnych dębów. Najpotężniejsze posiadają 485 cm i 325 cm w obwodzie. Jednakże wieś znana jest głównie jako wyznacznik położenia rezerwatu.


Książęce wesela

02 października 2011r.

Książęta pomorscy często żenili się z córkami władców Polski, Piastównami potem z Jagiellonkami. Jako pierwszy dał przykład książę Racibor, brat założyciela dynastii książąt pomorskich, Warcisława I. Wziął za żonę córkę Bolesława Krzywoustego - Przybysławę. Jego wnuk stryjeczny i imiennik, Ra-cibor, jeszcze przed 1177 r. ożenił się z córkq Mieszka HI Starego. Bogusław I, syn Warcisława I, zawarł małżeństwo z Anastazją, drugą córką Mieszka III Starego...


Klęska 10 korpusu SS

01 września 2011r.

Bierzwnica — od końca XVIII wieku dziedziczne lenno rodziny Ramlów, dziś wieś, siedziba dobrze pracującego Państwowego Gospodarstwa Rolnego, była podczas II wojny światowej ważnym punktem strategicznym. Wokół niej usiłował skoncentrować opór wycofujących się na południe od Świdwina, okrążonych wojsk niemieckich dowódca 10 korpusu SS — gen. por. Gunther von Krappe. W okrążeniu znalazły się wówczas resztki 15 i 163 dywizji piechoty, 5 lekkiej dywizji piechoty, 402 zapasowej dywizji piechoty i dywizji "Barwalde" oraz mniejsze oddziały z innych jednostek. Niektóre z nich próbowały odeprzeć uderzenie żołnierzy polskich, inne z mniejszym uporem próbowały powstrzymać natarcie postępującej od zachodu 3 Armii Uderzeniowej, dowodzonej przez gen. Simoniaka. Drogi na zachód zostały odcięte przez jednostki 3 Armii Uderzeniowej, na wschód — przez wojska 2 i 3 Korpusu Kawalerii Gwardyjskiej, z południa i z południowego zachodu — przez żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, od północy i północnego zachodu pierścień okrążenia zamykały pancerne oddziały 1 Gwardyjskiej Armii Pancernej gen. Katukowa. Tymczasem od południa coraz mocniej naciskały jednostki polskie. Nikłe i złudne nadzieje wyjścia z okrążenia istniały tylko na północy i północnym zachodzie, gdyż jednostki radzieckie nie tworzyły jeszcze zwartej linii frontowej.


Strona 10 z 29, < Poprzednia  1 ...  8  9  [10]  11  12  ... 29  Następna >