Wczasy

wczasy, wakacje, urlop

< Poprzednia  1 ...  17  18  [19]  20  21  ... 29  Następna >

Ustrój Społeczno-Polityczny Pomorza Gdańskiego w XIII wieku

22 sierpnia 2013r.

USTRÓJ SPOŁECZNO-POLITYCZNY POMORZA GDAŃSKIEGO W XIII WIEKU 1. Podziały polityczne i administracyjne Z dotychczasowego wykładu wynika, że Pomorze Nadwiślańskie, składało się w XII wieku z trzech księstw: gdańskiego, świeckiego i sławieńskiego. Wszystkie te księstwa zjednoczył w swym ręku Mściwoj I, wydzielając osobne księstewko (białogardzkie?) synowi Sambora I, Subi-sławowi. Po śmierci Subisława i Mściwoja I przez kilka lat całością państwa zawiadywał Świętopełk, jako najstarszy z braci.


DLACZEGO WODA MORSKA JEST SŁONA?

19 kwietnia 2013r.

DLACZEGO WODA MORSKA JEST SŁONA? Już co najtęższe umysły starożytności zadawały sobie pytanie, skąd pochodzą tak ogromne ilości soli, znajdujące się w wodzie morskiej. Gdyby wszystka woda w morzach i oceanach wyparowała, to ich dna, czyli 3U powierzchni globu ziemskiego, pokryłaby gruba warstwa soli z tym, że byłaby ona cieńsza przy brzegach, o wiele zaś grubsza w miejscach, gdzie są większe głębiny. Leonardo da Vinci, najwszechstronniejszy umysł drugiej połowy XV wieku, obserwował i badał również morze. W jego dziele „Codico Atlantico" znajdujemy obok rozpraw o falowaniu, o przypływach i odpływach morza, dłuższą wzmiankę na temat „dlaczego woda słoną jest".


BAŁTYK I JEGO DZIEJE

19 kwietnia 2013r.

BAŁTYK I JEGO DZIEJE Bałtyk nie jest morzem wielkim. Obejmuje przestrzeń 406 720 km2, a więc o około 1k więcej niż wynosi obszar naszego kraju. Jest typowym morzem śródziemnym, otoczonym z wszystkich stron lądem. Wąskie i przeważnie płytkie cieśniny Bełtów i Sundu u Wysp Duńskich oraz cieśniny Kattegatu i Skagerraku wiążą Bałtyk z Morzem Północnym i za jego pośrednictwem z Atlantykiem. Sam Bałtyk ciągnie się w kierunku południkowym w kształcie łuku o szerokości około 200 km i rozczłonkowany jest na trzy wielkie zatoki północne — Botnicką, Fińską i Ryską oraz cztery mniejsze południowe — Gdańską, Pomorską, Lubecką i Kilońską. Morze Bałtyckie jest płytkie. Średnia jego głębokość wynosi około 60 metrów,


Z Kamienia przez Świerzno do Pobierowa szosą

19 kwietnia 2013r.

Z Kamienia przez Świerzno do Pobierowa szosą (ok. 25 km). Trasa samochodowa wiodąca dobrymi szosami najpierw w kierunku wschodnim z Kamienia Pomorskiego do Swierżna, a następnie ku północy do Pobierowa. Jedziemy aleją wysadzaną kasztanowcami. Dokoła torfiaste niziny (widać kopalnie torfu). Na 5. km osada Mokrawica nad rzeczułką Niemicą, wpadającą pod Kamieniem do Swińca. Jedziemy przez tereny od dawna zasiedlone, o niewielkiej ilości lasów. Osady tu istniejące liczą zapewne tysiące lat. Na 12. km mijamy Stuchowską Strugę. Jeden km dalej osada Świerzno. W parku o założeniu francuskim (XVIII wiek) wzniesiony systemem ryglowym dwór Flemmingów z XVII wieku — w dawnej sali balowei cenne malowidło przedstawiające muzykantów (XVIII wiek). We wsi i w okolicy liczne pomniki przyrody.


Z Kamienia na Chrząszczewską Wyspę i do Królewskiego Głazu

19 kwietnia 2013r.

Z Kamienia na Chrząszczewską Wyspę i do Królewskiego Głazu (ok. 15 km w obie strony). Na wschód od Kamienia Pomorskiego, wśród rozlewisk Dziwny znajduje się Chrząszczewską Wyspa (administracyjnie należąca do miasta). Na wyspę często udają się turyści, by poznać położone tam osiedla, a przede wszystkim leżący u północnego brzegu wielki głaz narzutowy. Idąc ul. E. Orzeszkowej w kierunku Chrząszczew-skiej Wyspy (przez pd.-zach. przedmieścia Kamienia) mijamy duże zakłady przetwórstwa trzcinowego — przerób trzciny, porastającej brzegi zalewu, na maty budowlane. Chrząszczewską Wyspa posiada kształt dużego nieregularnego czworoboku o powierzchni ok. 10 km2. Znajdują się tutaj trzy niewielkie osady, znane z zabytków budownictwa ludowego. Wędrujemy przez wieś Chrząszczewo, a następnie kierujemy się ku północy do osady Chrząszczewko i do północnego skraju wyspy.


Statkiem do Podgrodzia

19 kwietnia 2013r.

Statkiem do Podgrodzia — dziecięcego miasteczka (wycieczka całodzienna). Podgrodzie znajduje się koło Nowego Warpna, na południowym brzegu Zalewu Szczecińskiego, przy granicy polsko-nie-mieckiej. Początkowy odcinek podróży statkiem przez Zalew Szczeciński przedstawia się podobnie jak w wycieczce 20. Dalej statek skręca na zachód, w kierunku łączącego się z Zalewem Jeziora Nowowarpieńskiego, które w połowie należy do Polski. Wpływamy na jezioro przez wąski przesmyk: na wschodzie leży Podgrodzie, a na zachodzie osada Stare Warpno — należąca już do NRD. Statek płynie ku południowi, aż do portu w rybackim miasteczku — Nowym Warpnie; do Podgrodzia dociera się pieszo — 4 km ku północy. Powrót znowu z Nowego Warpna (autobus do Szczecina).


Międzyzdroje — Wisełka — Warnowo — Międzyzdroje

19 kwietnia 2013r.

Międzyzdroje — Wisełka — Warnowo — Międzyzdroje (ok. 22 km autobusem, lub koleją). Odcinek od Wisełki do Warnowa pieszo. Trasa ta doskonale nadaje się dla rowerzystów. Pierwszy etap wycieczki Międzyzdroje — Wisełka (10 km) opisany jest w wycieczkach 5 i 6. W Wisełce skręcamy ku południowi do Warnowa (ok. 6 km). Jest to spacer wśród lasów i jezior, opisanych w wycieczce 6 i 15. Trzeci etap Warnowo — Międzyzdroje można odbyć koleją lub pieszo (6 km), trasą opisaną w wycieczce 6. Przez Zalew Szczeciński do Szczecina (ok.60 km, 3—4 godz.). Statki odchodzą z przystani w Wicku (wycieczka 8). Płyniemy w kierunku południowym. Mija- my jeziora Wicko Małe i Wicko Wielkie i obok stromych stoków Lubina wypływamy na Zalew.


Strona 19 z 29, < Poprzednia  1 ...  17  18  [19]  20  21  ... 29  Następna >